Archiwum grudzień 2013


gru 03 2013 Przepuklina oponowo – rdzeniowa
Komentarze: 0

Przepuklina oponowo – rdzeniowa

 

Przepuklina oponowo – rdzeniowa bywa nazywana również przepukliną oponową i jest jedną z wad typowo dysraficznych, co oznacza, że jej występowanie może być widoczne już nawet w fazie rozwoju płodowego. Proces powstawania tej przepukliny może rozpoczynać się już w trzecim tygodniu zarodka płodowego. Główne zaburzenie w tym przypadku polega na zamykaniu się kanału kręgowego podczas etapu wytwarzania się kręgosłupa i głównych struktur jego rdzenia. Przez większość specjalistów jest ona uważana za jedną z poważniejszych wad rozwojowych całego układu nerwowego dziecka. Występowanie tej wady przyczynia się w ogromnym stopniu do zahamowania osłon rdzenia kręgowego jak i do jego dalszego niewłaściwego rozwoju. 

 

"Po zdiagnozowaniu tej dolegliwości u noworodka jest on, a przynajmniej powinien być, przeniesiony na oddział chirurgii dziecięcej w celu zoperowania przepukliny" - mówi fizjoterapeutka Paulina Budzińska. Brak szybkiego i co najważniejsze skutecznego działania ze strony specjalisty, może przyczynić się do wystąpienia wielu różnorakich zaburzeń mających ogromny wpływ na późniejsze życie dziecka. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawienie się mniejszej lub większej wielkości guza, znajdującego się na plecach noworodka. 

 

Czasem zamiast guza może występować znamię pod postacią ciemnej owłosionej plamki. Za jeden z najbardziej istotnych czynników przyczyniających się do powstania przepukliny uważana jest nazbyt mała ilość kwasu foliowego w organizmie matki w okresie ciąży. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że istnieje możliwość uniknięcia wystąpienia tej wady poprzez spożywanie odpowiednio zbilansowanej diety, w której znajdują się właściwie dobrane ilości kwasu foliowego.

 

Uzupełniające materiały do poczytania tutaj